Przejdź do treści
Menu
Jak ustawić piec na ekogroszek? Najważniejsze parametry

Jak ustawić piec na ekogroszek? Najważniejsze parametry

Piec na ekogroszek pozwala osiągnąć doskonałe rezultaty grzewcze i jednocześnie może być przyjazny dla domowego budżetu oraz środowiska. Jest tylko jeden warunek: musi być odpowiednio ustawiony. Jeśli zatem rozpoczynasz użytkowanie urządzenia albo dotychczasowe efekty nie są dla Ciebie zadowalające, dowiedz się, jakie są optymalne ustawienia pieca na ekogroszek.

Optymalne parametry spalania dla ekogroszku

Atutem ekogroszku jest bez wątpienia duża wydajność kaloryczna. A to oznacza, że pozwala łatwo, szybko i efektywnie ogrzać określoną przestrzeń. Aby jednak osiągnąć najlepsze rezultaty, konieczne jest zadbanie o odpowiednie parametry ustawienia pieca na ekogroszek. Prawidłowe zaprogramowanie pozwoli w dużej mierze zautomatyzować pracę kotła. Krótko mówiąc: ograniczy Twoje wizyty w kotłowni do minimum. Prawda, że brzmi interesująco?

Zanim jednak przejdziemy do praktyki, przyjrzymy się jeszcze kwestiom teoretycznym. Zastanawiasz się, jak ustawić dobrze piec na ekogroszek? Kluczowe są w tym przypadku trzy parametry techniczne, czyli:

  • temperatura i moc nadmuchu,
  • czas podawania ekogroszku,
  • długość przerwy w podawaniu opału.

Domyślasz się oczywiście, że wszystkie z tych parametrów trzeba odpowiednio wyregulować. Podpowiadamy, że przed przystąpieniem do pracy konieczne jest także wyczyszczenie kotła oraz kanałów termicznych, dymowych i powietrznych. Jeśli użytkujesz piec od pewnego czasu, warto przyjrzeć się, czy na jego ścianach nie nagromadziły się osady oraz sprawdzić, czy podajnik działa prawidłowo. Dlaczego jest to tak ważne? Ponieważ nawet z pozoru drobne zanieczyszczenia i uszkodzenia pieca mogą wpływać na jego wydajność.

Regulacja temperatury i nadmuchu w piecach na ekogroszek

Teoria za nami, czas więc przejść do praktyki. Zacznijmy od pierwszego parametru, czyli od temperatury pracy pieca. Szacuje się, że powinna wynosić od 50 do 70 stopni Celsjusza. Istotną kwestią jest takie ustawienie kotła, aby temperatura minimalna nie spadała poniżej pierwszej wartości. Dlaczego? Ponieważ w przeciwnym wypadku będzie dochodzić do kondensacji niedopalonych substancji. A to z kolei może prowadzić do korozji i znacznego obniżenia żywotności pieca.

Z kolei zbyt wysoka temperatura pieca może doprowadzić nawet do wybuchu. Pamiętaj, że wskazane wyżej parametry dotyczą warunków, kiedy temperatura na zewnątrz utrzymuje się na poziomie -20 stopni Celsjusza. W praktyce zatem nie ma potrzeby ustawiania temperatury pieca na 70 stopni Celsjusza, ponieważ warunki pogodowe w Polsce – zwłaszcza w ostatnich latach – są o wiele łagodniejsze niż jeszcze kilkanaście lat temu.

Kluczowym parametrem jest także ustawienie nadmuchu w piecu z podajnikiem. Jeśli jego moc będzie za niska, paliwo nie będzie spalać się do końca. Zbyt wysoka moc spowoduje z kolei działanie odwrotne, czyli nadmierne spalanie ekogroszku. Co ciekawe, nie przełoży się to na wyższą temperaturę w domu, ponieważ ciepło będzie uciekać przez komin dymowy. W każdej z tych sytuacji dojdzie zatem do straty opału.

Jakie ustawienia pieca na ekogroszek sprawdzą się najlepiej? Wszystko zależy od trybu pracy kotła.

  • W trybie rozpalania zaleca się ustawić moc dmuchawy najpierw na 5–10%, a po chwili zwiększyć siłę przedmuchu do 50–60%. Na koniec najlepiej jest zmniejszyć siłę nadmuchu do ok. 40%.
  • W trybie pracy kotła optymalna częstotliwość pracy wentylatora to 10 sekund pracy na 40 sekund przerwy. Moc nadmuchu powinna z kolei  mieścić się w przedziale 40–50%.
  • W trybie podtrzymania, w zimnych miesiącach, zalecana częstotliwość pracy wentylatora to 10 sekund pracy na 90 sekund przerwy.

Ustawienia podawania ekogroszku

Z mocą nadmuchu nierozerwalnie związane jest ustawienie podawania ekogroszku. Podstawowe parametry w tym zakresie to czas podawania paliwa oraz przerwa w dostarczaniu. Zasada w tym przypadku jest bardzo prosta: im większa jest częstotliwość podawania opału, tym wyższą temperaturę można uzyskać.

Ale uwaga! Im częściej będzie podawany ekogroszek, tym jego spalanie będzie wyższe. A to z kolei znacząco wpłynie na zużycie paliwa i finalny koszt ogrzewania. Minimalne wartości mogą z kolei spowodować wydłużenie czasu potrzebnego na uzyskanie odpowiedniej temperatury lub całkowicie wykluczą możliwość jej osiągnięcia. Wzorcowy czas podawania w piecu na ekogroszek oscyluje więc w granicach 5–15 sekund.

Nie można też zapominać o przerwach w podawaniu ekogroszku. W trybie pracy powinny one trwać od 55 do 65 sekund, przy czym nawet niewielkie wahania w tym zakresie mogą znacząco wpłynąć na wydajność kotła. W trybie podtrzymania przerwy w podawaniu opału powinny wynosić w granicach od 10 do 20 minut.

Optymalne ustawienia dla różnych modeli pieców

Znasz już parametry wzorcowe dla kotła. Pamiętaj jednak, że znalezienie dobrych ustawień pieca na ekogroszek wymaga doświadczenia i czasu. Wynika to z dwóch kwestii: różnic pomiędzy poszczególnymi urządzeniami oraz różnic w indywidualnych oczekiwaniach użytkowników. Piece są wyposażone w zróżnicowane palniki, mają odmienne mechanizmy podawania opału czy inne wymienniki. Z tego względu trudno jest określić jedną, precyzyjną wartość dla poszczególnych parametrów.

Podpowiadamy, że informacji na temat optymalnych ustawień pieca warto szukać też u producentów paliwa. Większość z nich podaje informację na temat ustawień spalania ekogroszku. Co ważne, eksploatowanie pieca oraz zmiany w zakresie indywidualnych preferencji odnośnie do temperatury panującej w pomieszczeniu z czasem wymuszają modyfikowanie ustawień kotła. Przykład: w domu, w którym jest niemowlę, zaleca się utrzymywanie wyższej temperatury niż w przypadku pomieszczeń zamieszkiwanych przez osoby dorosłe i nastoletnie.

Wpływ jakości ekogroszku na ustawienia pieca

Na koniec przyjrzymy się jeszcze jednej kwestii: jakości ekogroszku. Łatwo domyślić się, że od tego, jakie paliwo wybierzesz, w dużej mierze będzie zależeć wydajność pieca. Aby zapewnić komfort termiczny oraz w dużej mierze zautomatyzować proces ogrzewania, ważne są ustawienia kotła.

Przy wyborze ekogroszku zwróć zatem uwagę na jego wartość opałową. Im lepsza, tym szybciej nagrzejesz budynek przy mniejszym zużyciu paliwa. Zadbaj też o to, aby zawartość siarki i popiołu w opale była jak najniższa. Mniej zanieczyszczeń to gwarancja nie tylko bardziej wydanej, ale i dłuższej pracy pieca. Istotne parametry to także wartość spiekalności oraz granulacja – zbyt małe ziarna niosą ryzyko zatkania podajnika i przerwy w pracy kotła.

Jak prawidłowo ustawić piec z podajnikiem? Na to pytanie nie istnieje jedna prawidłowa odpowiedź. Jednak znając parametry wzorcowe, możesz metodą prób i błędów dopasować ustawienia do własnego kotła, by w Twoim domu w mig zapanowała ciepła atmosfera.

Marek Ostry - doradca ds. ogrzewania

Marek Ostry

Doradca ds. ogrzewania

Od lat zajmuję się tematyką związaną z doborem odpowiedniego opału do posiadanego przez klientów kotła CO w domach prywatnych, budynkach użytkowych oraz firmach. Interesuję się zarówno tematyką klasycznych opałów jak węgiel oraz drewno jak i zyskującego nieustannie popularność ekologicznego pelletu.

Zobacz również